Su-Jok

Posted on by

Su-Jok, ovládací panel na dlani.

Reflexná terapia a akupunktúra mikrosystémov.

Sujok schéma a akupunktúra mikrosystémov.

SuJok terapia je založená na princípe hologramu.

Su Jok považujem za kráľovskú disciplínu v rámci reflexnej terapie. Mám to šťastie, že vďaka manželom Bielousovím som bol jedným z prvých terapeutov, ktorí sa u nás systému  Su-Joku pred rokmi začali venovať.

Su-Jok, (Su Džok) je kórejský výraz pre ruku a nohu. Zakladateľom je lekár a vedec pochádzajúci z Kórei, profesor Pak Jae Woo. (Pák Dže Vu).  Su-Jok nie je len ďalšou z mnohých foriem reflexne terapie.  Je to prepracovaná náuka, nadväzujúca na poznatky tradičnej ázijskej medicíny. Všetky pravidlá zákonitosti platné v klasickej akupunktúre možno uplatniť aj v terapii Su Joku, ale táto náuka ide v mnohých smeroch ešte ďalej. Pre laika zasa ponúka jednoduchú a na prostriedky nenáročnú formu, ako si uľahčiť pri celom rade zdravotných problémov. V rámci prvej pomoci i prevencie.

Vskutku, ak hľadáte možnosť, ako by ste si ešte, okrem bežných  liekov, vy sami mohli pomôcť pri bolesti hlavy, zubov, alebo žlčníka, či pri zapálenom močovom mechúre, urýchliť hojenie boľavého kolena alebo kĺbu, potom práve Su Jok môže byť to, čo potrebujete.

Diagnostická a terapeutická tyčinka pre Sujok terapiu.u

Diagnostické a terapeutické pomôcky používané v systéme Su Jok.

Stačia Vám na to iba vaše ruky, a jednoduchý diagnostický a terapeutický nástroj, palička so zaguľateným koncom, o priemere 1,5 až 2 mm. (obr).

V rukách odborníka vás dokáže zbaviť napríklad dlhotrvajúcich chronických bolestí, alebo urýchliť rehabilitáciu po cievnej mozgovej príhode.

Su Jok je veľmi logický.  Stačí sa naučiť, pochopiť jeho schému iba raz, a už ho budete vedieť použiť vždy, či už na pomoc pre seba, alebo svojich blízkych. Táto metóda je tak bezpečná a jednoduchá, že by sa mala vyučovať  už na základných  školách, v rámci prvej pomoci, alebo náuky o ľudskom tele. Určite by dramaticky klesli náklady na lieky a zdravotnícku starostlivosť, to sa však v praxi udeje asi len ťažko, pretože by mnoho fartmaceutických firiem prišlo o svoje tučné zisky.

Podľa predstáv starovekých učencov je náš svet a všetko v ňom, vrátane človeka,  postavené na princípe hologramu. Každá časť v sebe zrkadlí a nesie informáciu o celku. Ak by vám tento názor pripadal ako ničím nepodložená špekulácia alebo dôsledok „magického myslenia“ našich predkov, musím upozorniť na teóriu fraktálov ktorá je vo vedeckých kruhoch široko uznávaná a uplatňuje sa v celom rade matematických aj technických aplikácií, okrem iného aj pri každodennej predpovedi počasia. Súčasní vedci pracujúci v teoretickej fyzike a náuke o elementárnych časticiach, vážne uvažujú,  že celý vesmír nie je nič iné, ako obrovský hologram, čím de facto, nadväzujú na myšlienky, ktoré  bol považované za správne už pred tisícročiami.

Su Jok sa ľahšie ukáže ako opíše, tento krátky článok si však nekladie za ciel naučiť vás  Su Jok terapiu, na to lepšie poslúžia základné kurzy alebo knižky ktoré sú dostupné  aj na Slovensku.

Su-Jok projekcie na dlan a chodidlo

Základná schéma projekcie organizmu na dlaň a chodidlo v systéme Su-Jok terapie.

V Su Joku sa ruka, aj noha od zápästia a členka, považujú za projekčnú plochu alebo display, odrážajúci stav v celom organizme. Ak sa pozriete na stavbu našej ruky, a predstavíte si, že palec reprezentuje hlavu, nie je už ťažké predpokladať, že druhý článok palca bude predstavovať projekčnú plochu krku a krčnej chrbtice, ďalej nasleduje hrudník , dlaň v tomto systéme zastupuje  trup, pričom dlaňová časť ruky sa chápe ako projekcia tela z predu,  chrbát potom nájdeme na druhej strane. Prsty reprezentujú v základnom systéme končatiny, teda celé ruky a nohy. Jednotlivé články prstov predstavujú príslušné časti končatín.

Prsty v Su Joku.

Zobrazenie jednotlivých častí ľudského tela na prstoch pri SuJok terapii.

Keďže platí, že každá časť predstavuje celok, aj každý prsť  a dokonca i posledný článok prsta, je plnohodnotnou projekčnou plochou, kde sa zasa odráža celý organizmus. Pretože po nakreslení projekčných zón prst  pripomína húsenicu alebo chrobáka,  hovoríme potom o tzv. systéme hmyzu.

Terapeut využívajúci projekčné plochy v Su Joku vám postupne, rovnomerným tlakom, pomocou paličky  postláča postupne projekčné zóny a podľa toho, či nejaké miesto na zatlačenie bolí, môže určiť, kde je problém, alebo či nejakej časti tela poškodenie hrozí.

Na rozdiel od iných škôl reflexnej terapie ruky, ktoré len viac-menej mechanicky prenášajú zóny platné pri nohách  na ruky, Su Jok  umožňuje pracovať aj priamo s akupunktúrnymi bodmi, alebo energetickými centrami. Hovoríme v tejto súvislosti o tzv. mikrosystémoch akupunktúry. Zaujímavé je, že využitie týchto mikrosystémov má na organizmus človeka často oveľa lepší účinok, ako pri akupunktúre klasickej.

Náš zdravotný stav máme (aj) vo svojich rukách. V Gnostrik centre vám môžem ukázať, ako zdravie pevnejšie uchopiť, a udržať.