Ako sa zbaviť bolestí chrbtice

ako sa zbaviť bolesti, problémy bedernej - krčnej chrbtice.

Boesti chrbtice sa dajú riešiť aj bezpečne – bez liekov.

Zbavte sa bolestí chrbta.

Doktori ešte donedávna kázali pacientom s akútnou bolesťou v krížoch ležať. Dnes vieme, že ležanie nie je najlepšia rada. Pokiaľ môžete, snažte sa bežne pohybovať.  Vyhnite sa len takej záťaži, ktorú chrbát vníma ako neprimeranú, – väčšinou vám „nesprávne zaobchádzanie,“ dá patrične najavo.

Lekár vám na bolesť chrbta predpíše lieky proti bolesti, alebo ešte myorelaxanciá, – lieky na uvoľnenie svalového napätia, a od zápalu. Možno obstreky alebo pár návštev v rehabilitačnom zariadení.

Či len to stačí, nemá zmysel podrobne rozoberať. Problém začína, ak neparíte medzi šťastlivcov ktorým takáto „liečba“ postačuje, a nenatrafíte na lekára, čo vie a dokáže  viac, než pichať obstreky a infúzie…

Málo docenený je význam vitamínov skupiny B. Hlavne B1, B6 a B12. Doktor vás na B vitamíny málokedy upozorní. Významne však pomáhajú zlepšiť stav, a skrátiť dobu potrebnú na regeneráciu. (Dobré skúsenosti mám s prípravkom Milgamma N.)

Môže pomôcť suché teplo, vo forme horúceho obkladu alebo prehriatie soluxom,  pozor však ak ide o zápal, tam by teplo mohlo naopak, problém zhoršiť.

Ľudia často hľadajú „skratky“ vo forme naprávania.  Naprávanie,  ak sa robí odborne, naozaj funguje, ak však nezmeníte svoj doterajší spôsob akým chrbát a svoje telo používate, je „napravenie“  len dočasným  riešením…

Opatrne s naprávaním hlavne krčnej chrbtice, aj u starších ľudí a žien po menopauze, pre možné riziko osteoporózy.

Pomáha vhodne zvolené cvičenie. To musí byť prispôsobené okolnostiam a povahe problému. Ideálne je, ak vám terapeut zostaví cvičenie presne na mieru.

Cvičiť len tak, naslepo, z návodu ktorý ste našli niekde na internete či na odporučenie známeho, sa nemusí vyplatiť.

Pravdou je, že bez spoluúčasti pacienta, bez toho aby aj sám urobil potrebné zmeny v spôsobe života, sa chronických bolestí chrbtice a krížov zbavuje ťažko.

Dôležité je vyhľadať  pomoc včas. Nespoliehajte sa, že to „prejde samé!“ Ľahšie a rýchlejšie sa rieši problém ktorý máte od včera, než ten, čo vás trápi už niekoľko mesiacov, alebo rokov…Žiaľ, v Gnostik centre sa v často stretávam s prípadmi, ktoré sú chronicky zastarané.

K chrbtici treba vždy pristupovať ako k celku. Keď vás trápia kríže, je potrebné riešiť a dať do poradku aj krčnú a hrudnú časť.

Reflexná terapia ponúka celý rad možností ako pri bolestiach chrbta pomôcť. Bez liekov a nežiaducich účinkov s nimi spojených.

Keďže chrbtica je pre správne fungovanie a prežitie organizmu kľúčová, možno jej reflexné plochy nájsť a využívať prakticky v každom projekčnom systéme.

Navyše, reflexná stimulácia neblokuje len bolesť, ako tabletky, ale naozaj pomáha organizmu aby v problémovej časti tela naštartoval a urýchlil proces hojenia. Aj vtedy, keď už lieky nezaberajú.

Viem,  pre „našinca“ môže byť divné, že sa od bolestí v krížoch, či pri stuhnutom a bolestivom krku,  dá účinne pomôcť aj masážou alebo stimuláciou bodov na uchu, tvári, ruke alebo nohe…

Svoje by o tom vedeli rozprávať klienti Gnostik centra, ktorým od bolesti chrbta pomohla akupunktúra, či reflexná terapia.

Za lekárom bezpodmienečne  treba zájsť v prípade, že bolesť z chrbta vyžaruje dolu, do ruky či nohy, alebo zistíte zmenu citlivosti v končatinách, pripadne v prstoch.

Štandardom by malo byť vyšetrenie pomocou röntgenu. (Modernejšie CT).  Spravidla odhalí problém s posunutím stavcov, alebo zúžením medzistavcových priestorov. Mäkké štruktúry v okolí však lepšie zobrazí snímkovanie magnetickou rezonanciou.  Je nielen podrobnejšie než röntgen, no keďže pri ňom absentuje škodlivé žiarenie, malo by byť bezpečnejšie.

Paradoxne, po hromadnejšom zavedení vyšetrení na báze magnetickej rezonancie, stúpol počet  pacientov ktorých lekári poslali na zbytočné operácie chrbtice. A to nielen u nás, tento trend sa zaznamenal aj vo svete. Vysvetlenie? Zahltenie informáciami…Ako vidno, aj nadmerné množstvo podrobností, ktoré moderné diagnostické metódy produkujú, môže doktorov zmiasť.

Najlepšie je problémom s boľavým chrbtom predchádzať. Bolesť chrbta nechytíte ako nádchu, niekde na ulici. Snáď z výnimkou úrazov alebo nehody.

Pravda je taká, že na vzniku bolestí chrbtice roky usilovne spolupracujeme. Bolesť v chrbte je len následok nesprávneho „používania“ nášho tela.

Málo pohybu a keď tak nevhodného, preťažovanie, sedenie v práci a doma, často v neprirodzenej a nefyziologickej polohe,  nevyhovujúca stolička alebo kreslo, nadváha…

Pri bolestiach  krčnej chrbtice aj vysedávanie nad počítačom, stres a napätie, alebo zlozvyk pridržiavať si telefón pri uchu nie rukou, ale plecom, podopieranie hlavy rukami…

Stačí rešpektovať niekoľko jednoduchých zásad. Naozaj záleží na tom, ako máte pri práci usporiadané veci, koľko a ako sedíte, na čom a v akej polohe spíte…

Či máte alebo nemáte dostatočne silný svalový korzet, akým spôsobom dvíhate a prenášate ťažšie veci, či ste pred športom alebo väčšou fyzickou námahou rozcvičení…

Na túto tému sa už popísalo veľa. Nechcem opakovať známe poučky.

Tu si možete zdarma stiahnuť brožúrku s názorne zobrazenými chybami ktorými chrbátu ubližujeme, a užitočnými radami, ako predchádchádzať a zmierniť bolesti chrbtice, vo formáte PDF.

Ak vás bolí chrbát, dohodnite si termín v Gnostik centre.  Ide to aj bez tabletiek a chémie. 🙂

Marián Kováčik

Comments

comments