Zdravá chrbtica – základ zdravia

Chrbtica ako príčina chor§b a zdravotných ťažkostí.

Chrbtica može byť v pozadí mnohých ochorení.

Chrbtica, ako príčina ochorení?

Problémy s chrbticou si väčšina ľudí spája s bolesťou. Bolesť chrbta sa ako jeden z posledných  a neprehliadnuteľných varovných signálov objaví vtedy, ak sa k nášmu telu dlhodobo nechováme tak, ako by sme mali.

Môj kamarát, veľmi dobrý fyzioterapeut, často hovorí, že svojej chrbtici ubližujeme, preto že si ju nevidíme. Možno na jeho názore niečo bude.

Bolesť zďaleka nie je jediným problémom, ktorým nás chrbtica môže „odmeniť“ za jej zanedbávanie. Starovekí lekári si predstavovali, že chrbtom vedie sieť akýchsi kanálikov, ktoré do tela človeka rozvádzajú oživujúcu silu. Ak sa prúd tejto životnej sily z nejakého dôvodu oslabí či preruší, vnútorné orgány a končatiny ochabnú, a odumrú.

Dnes už vieme, že z chrbtice vychádzajú zväzky nervov, ktoré inervujú všetky časti nášho tela. Pre lekárov, ani pre obyčajných ľudí, nie je tento poznatok dávno žiadnym tajomstvom. Základy anatómie a fyziológie sa učíme už na základnej škole.

Keď však v 70. rokoch prišla česká rehabilitačná sestra Ľudmila Mojžíšová s poznatkom, že za mnohé prípady funkčnej ženskej, (i mužskej,) neplodnosti, alebo časté potraty, môže aj bederná chrbtica a kostrč, odborníci, – gynekológovia, – si z jej pozorovaní robili žarty.

Tiež gynekológovia sa, – aká náhoda, –  vysmievali ešte v 19. stor. aj svojmu kolegovi, doktorovi Semmelweisovi, keď ich žiadal, aby si po pitve, a hlavne pred vyšetrením ďalších pacientiek, umývali ruky vo vode s prídavkom chlóru. (Viac sa o práci doktora Semmelweisa dozviete napríklad v tomto článku...)  Muselo zomrieť ešte veľa nevinných obetí, kým aj lekárska veda uznala nevyhnutné používanie antiseptických a dezinfekčných prostriedkov…

Aj keď Mojžišovej poznatky napokon oficiálna medicína „vzala na milosť,“ význam a dosah chrbtice na zdravotný stav – jej možný podiel na vzniku ochorení, – sa aj v súčasnosti väčšinou katastrofálne podceňuje.

Možno preto, že chrbtica sa nedá skutočne liečiť tabletkami a chémiou. Alebo preto, že na zistenie funkčného stavu chrbtice je potrebné sa pacienta dotknúť. Áno, schválne píšem o nutnosti sa pacienta fyzicky dotknúť.  Všimli ste si? V našom zdravotníctve sa potichu presadzuje „tabu dotýkať sa,“ pacientov. Lekár „vybaví“ chorého človeka mnoho krát od stola, nezdvihnúc zrak od monitora, či klávesnice počítača. Odbery a ďalšiu potrebnú manipuláciu už prenechá sestričke. Alebo sa pacienta dotkne len sondou stetoskopu, či iného diagnostického prístroja.

Čo sa chrbtice týka, seba lepšie snímky z röntgenu, ani podrobné výsledky biochemických vyšetrení nemusia na odhalenie príčiny stačiť.

Mnoho chronických zdravotných problémov preto zostane neobjasnených. Pacienti, v snahe uľaviť si, pchajú do seba hrste liekov, ktoré však len na čas potlačia príznaky.

Chrbtica má dosah na vštky časti nášho tela.

Chrbtica má dosah na vštky časti nášho tela.

Vysoký krvný tlak, problémy zo srdcom, chronické ochorenia pľúc, tráviace ťažkosti, zápcha, problém s močením, ľadviny, žlčník a pečeň, ale ukazuje sa že aj niektoré typy  cukrovky, alebo daktoré očné choroby môžu mať ako spolupôsobiacu príčinu chrbticu.

Aj z vlastnej praxe môžem povedať, že i viac ako 80% migrén a bolesti hlavy má svoj pôvod v blokádach  krčnej chrbtice. Nuž, „tabletky na migrénu“, vám chrbticu do poriadku nedajú…

Nie, nechcem tvrdiť, že len chrbtica je príčinou všetkých mysliteľných zdravotných problémov. Choroby môžu mať, a aj majú, veľa rôznych príčin. Môže však byť za celým radom zdravotných ťažkostí, kde ju lekári ani pacienti nehľadajú.

Ako možno uzdraviť chorý orgán v ľudskom tele, a nebrať pritom na zreteľ i jeho inerváciu z miechy?

Sú hádam oči, žalúdok, srdce, ľadviny alebo vaječníky ktoré sa vám snažia doktori liečiť, oddelené od ostatných častí vášho tela?

Nervový systém prestupuje ako riadiaci prvok celým organizmom. Preto vám reflexný terapeut vždy preskúma a ošetrí reflexné body chrbtice. A to aj v prípade, že za ním prídete s boľavým kolenom.

Medzi nami, mužmi, aj problémy s erekciou nemusia byť  len prejavom cievnych zmien, v dôsledku veku, zníženej hormonálnej činnosti… Častejšie než by ste si mysleli, môžu mať koreň práve v lumbo -sakrálnej časti chrbtice.

Veľa a nesprávne sedíme, málo a nevhodne sa pohybujeme, – ale to už by som sa opakoval.

Chrbát či krk nemusí pri problémoch vždy bolieť. Častejšie dáva o sebe vedieť skryto, v súvislostiach, ktoré by ste na prvý pohľad možno nečakali…

A čo vy? Máte v poriadku chrbticu?

Prečítajte si viac:  Ako sa zabaviť bolestí chrbta.

Marián Kováčik

Comments

comments