Ako nenaletieť podvodníkom

Šarlatáni a podvodníci sa nájdu všade, aj v alternatívnej medicíne.

Šarlatáni a podvodníci sú všade, aj v alternatívnej medicíne.

Nestante sa obeťou podvodníkov.

Na čo si dávať pozor, ak sa rozhodnete využiť služby liečiteľa.

Nemám patent na rozum. 🙂 Netvrdím, že len môj názor musí byť  jediný správny. Už viac ako 20 rokov sa pohybujem v oblasti prírodnej terapie a za ten čas sa človek stretne s kadečím.

Predpokladať, že v alternatívnej medicíne nenatrafíte na podvodníkov by bolo rovnako naivné, ako veriť, že veľkým nadnárodným farmaceutickým firmám ide len a výhradne o naše zdravie.

Okrem ľudí, ktorí sa úprimne snažia pomôcť, sa žiaľ, i v tejto oblasti nájdu nepoctivci, ktorým ide predovšetkým o zisk. Okrem toho, že môžu narobiť viac škody než osohu, často ich práca vedie k diskreditácii celej alternatívnej medicíny pretože bežní ľudia aj médiá potom podľa nich posudzujú všetkých liečiteľov, bez rozdielu. Konzervatívnym lekárom tak vkladajú do rúk argumenty, prečo celú prírodnú medicínu postaviť mimo zákon.

Aby ste nenaleteli tým čo majú väčší záujem o vaše peniaze než o vaše zdravie, prípadne nezhoršili svoj zdravotný stav, bude dobré ak si dáte pozor na niekoľko varovných príznakov.

Stanovenie či vylúčenie závažnej diagnózy.

Liečiteľ môže upozorniť, že podľa neho  máte určitý orgán alebo systém v tele narušený či oslabený, a navrhnúť prípadné odborné vyšetrenie u lekára. Žiaden liečiteľ vám ale nemôže len na základe svojich metód,  bohorovne tvrdiť, že máte alebo nemáte rakovinu, či inú závažnú chorobu. Ani pre skúsených lekárov nebýva stanovenie diagnózy vždy jednoduchá a triviálna záležitosť. Niektorí šarlatáni zneužívajú dôverčivosť ľudí tým, že ich strašia závažnou chorobou, ktorú následne, pochopiteľne, len oni vyliečia. Alebo naopak, zľahčujú stav u vážne chorého človeka, ktorý potom v dôsledku zanedbania potrebnej starostlivosti môže aj zomrieť. Toto ostatne, býva vďačná  téma pre médiá.

Prehnané sľuby a veľké očakávania.

Ľudia ochotne veria, ak im niekto vraví to, čo chcú počuť. Ak vám niekto sľubuje takmer 100% zaručené výsledky, navyše v krátkom čase, a to dokonca bez väčšieho úsilia alebo spolupráce z vašej strany, je to podozrivé. Nikto seriózny, bez ohľadu na to, akým odborníkom je, vám nebude sľubovať , že on istotne dokáže odstrániť váš problém.

Monoterapia.

Spoliehanie sa výlučne len na jednu metódu, ktorá je v očiach liečiteľa nadradená nad všetky ostatné, o čom sa snaží vehementne presvedčiť aj vás.  Môže  viesť k zanedbaniu opatrení a iných (alternatívnych či klasických),  liečebných postupov, ktoré by Vám mohli pomôcť. Alebo dokonca zachrániť život. S tým často súvisí predpoklad jednej jedinej príčiny, ktorú liečiteľ vidí za všetkými problémami a ochoreniami, s ktorými za ním ľudia prídu.

Niektorí terapeuti si myslia, že za všetko môže psychika, duševné traumy z minulosti alebo podvedomie pacienta. Ďalší zase veria že príčina všetkých zdravotných problémov spočíva v „prekliatí“ či v prechladnutí. Mimochodom, dnes sú v móde parazity. Tým nechcem povedať, že by práve parazity alebo podvedomie človeka nezohrávali ako príčina ochorení svoju úlohu. Fakt tiež je, že práve parazity aj psychické faktory, sú zo strany klasických lekárov prehliadané, a nezriedka podceňované.  Považovať ich však za jedinú príčinu za všetkým, a strašiť dôverčivých pacientov,  nie je správne.

Zákaz užívania iných liekov alebo liečebných postupov.

Ak vám terapeut vyslovene zakazuje, alebo vás odrádza od iných metód a možností pomoci, napríklad opodstatneného chirurgického zákroku či užívania liekov predpísaných lekárom, môže to  byť naozaj nebezpečné. Len lekár, ktorý vám lieky predpísal,  by po zodpovednom  vyhodnotení vášho zdravotného stavu, mal znížiť, alebo zmeniť vašu medikáciu.

Zameranie sa hlavne na predaj potravinových doplnkov.

Pripadáte si na návšteve u terapeuta ako na trhu s potravinovými doplnkami? Ponúka vám ako riešenie vašich problémov množstvo viac či menej drahých preparátov?

Potom ste s najväčšou pravdepodobnosťou natrafili nie na liečiteľa, ale na predajcu, ktorý svoje obchodné aktivity maskuje alternatívnou medicínou. Potravinové doplnky majú v niektorých prípadoch svoj význam, aj ja ich v odôvodnených prípadoch doporučujem.  Bez zmeny životosprávy a celkového prístupu pacienta, sú však najčastejšie len zdrojom drahého moču.

Používanie a spoliehanie sa výhradne na „zázračné“ liečebné a diagnostické prístroje.

Považujeme za samozrejmé, že čoraz viac dôverujeme prístrojom a počítačom. To zneužívajú šarlatáni zarábajúci na ľudskej naivite. Zbystríte pozornosť v prípade, že vám ponúkajú diagnostiku či dokonca terapiu založenú len na nejakej zázračnej „škatuľke,“ napojenej na počítač, ktorá má na základe  zosnímania údajov z vášho tela sama stanoviť diagnózu. A hneď aj vypíše zoznam potravinových doplnkov, ktoré si máte u takéhoto „liečitela“ kúpiť. Už vám ale, – pochopiteľne –  nepovedia že väčšina takýchto krabičiek nesníma nič iné len šum, a vyhodili by viac menej náhodné výsledky aj vtedy,  keby neboli napojené na vás, ale povedzme, na obyčajnú uhorku… 🙂

Znevažovanie zdravotníctva a práce klasických lekárov.

Naše zdravotníctvo ani klasická medicína a jej postupy ani zďaleka nie sú ideálne. Seriózny liečiteľ však pozná svoje hranice a prácu lekárov si váži. Nebude vás odrádzať od ich návštevy, a potrebných zákrokov.

Ako sa teda nestať obeťou?

Mnoho podvodníkov dokáže pôsobiť na prvý dojem veľmi presvedčivo, vystupovaním, alebo exkluzivitou priestorov, v ktorých ponúkajú svoje služby. Už po krátkom čase ale môžete odhaliť prípadné nezrovnalosti.

Má na komunikáciu s vami dosť priestoru, alebo to tam ide ako na bežiacom páse? Môžete sa pýtať na všetko čo vás zaujíma a ak áno, ako odpovedá na otázky? Vie vám všetko primerane a zrozumiteľne vysvetliť, alebo sa skrýva za množstvom odborných výrazov ktoré však často zakrývajú neznalosť?

Chce aby ste spolupracovali, cvičili prípadne zmenili životný štýl, alebo podľa neho sami nemusíte robiť nič, stačí konzumovať jeho vodičky a prášky či chodiť len na terapie?

Ani množstvo diplomov či certifikátov na stenách ešte, samo o sebe, nezaručuje serióznosť. Najdôležitejší je, tak ako vo všetkom, konečný výsledok.

Marián Kováčik

 

Comments

comments