Reflexná masáž nohy – chodidla

Posted on by

Reflexná masáž nohy – chodidla, zmierňuje zdravotné problémy.

 

Reflexná masáž nohy a chodidla

Reflexná masáž nohy a chodidla.

Azda najznámejšia i najrozšírenejšia forma reflexnej terapie v našich končinách, je reflexná  masáž nôh. Mnoho ľudí ju dokonca považuje za jedinú metódu, a keď sa hovorí o reflexnej terapii, vybaví sa im práve tento druh masáže.

I Keď chodidlo a noha je dôležitým miestom, odkiaľ možno ovplyvniť hojivé a regeneračné procesy v ľudskom tele, zamieňať reflexnú terapiu len za masáž chodidla by bolo hrubým  nedocenením ďalších metód, a možností, ktoré reflexná terapia  ako celok ponúka.

Klienti, najmä ženy, si pochvaľujú i nesporný relaxačný, stres a napätie uvoľňujúci efekt,ktoré reflexná masáž nôh a chodidiel má. Niekedy sa môže vyrovnať, ba aj prekonať, uvoľňujúce účinky  klasickej masáže celotelovej.

Prečo práve chodidlá? Po celé tisícročia ľudia chodili bosí. Nervové zakončenia na nohách boli neustále vystavované prirodzenej stimulácii pri chôdzi. Obuv je z hľadiska vývoja človeka vynález relatívne nový. Preto by sme mali, pokiaľ to okolnosti vonku umožňujú, chodiť aspoň občas bosí, hlavne v prírode a po nerovnom teréne. Takáto aj keď zo začiatku krátka prechádzka naboso môže zmierniť, alebo pomôcť predísť, nejedenému zdravotnému problému. Je to účinný prostriedok ako u detí, i dospelých, zlepšiť spadnutú klenbu chodidla,  tzv. „ploché nohy“, a posilniť imunitu organizmu.

Chôdza v prírode naboso stimuluje veľa reflexných zón na chodidle súčasne. Nič nám ale nebráni využívať reflexné plochy na nohách i cielene, na zlepšenie funkcie alebo urýchlenie hojenia tých častí nášho tela, ktoré pomoc potrebujú.

Staroveka_reflexna_masaž nohy, egypt.

Reflexná masáž nôh sa používala už v starovekom Egypte.

V skoro každej učebnici alebo na stránke ktorá sa reflexnej masáži chodidiel venuje, možno nájsť vyobrazenie pochádzajúce z čias starovekého Egypta, na ktorom lekár stláča pacientovi reflexné zóny nohy.

Ťažko povedať, či práve starý Egypt bol kolískou tejto metódy.  Poukazuje ale na starobylosť a úctu, ktorej sa už v tých dobách  tešila. Poznatky o reflexných zónach na nohách nájdeme aj u amerických indiánov. Veľký podiel na znovuobjavení reflexnej masáže chodidla pre súčasnosť,  má  lekár W. H. Fitzgerald.

Reflexna_schema_chodidla

Reflexná schéma platná pre nohy a chodidlá

Jestvuje viacero škôl reflexnej terapie chodidla, ktoré sa od seba líšia okrem iného aj rozdielnym umiestnením projekčných zón jednotlivých častí ľudského tela. Základná schéma však býva prevažne zachovaná.

Môžete kúpiť mnoho nástrojov na svojpomocné  ošetrenie reflexných zón na nohách. Tie kvalitnejšie rešpektujú prirodzenú klenbu a zakrivenie chodidla, a sú vyrobené z prírodných materiálov. Vyhnite sa lacným plastovým či gumeným napodobeninám z Ázie ktoré aj u nás možno občas nájsť na tržniciach. Pozor, dlhodobejšie používanie masážnych sandálov či stielok do topánok s magnetkami, môže narobiť viac škody než osohu!

Najjednoduchšie si môžete spoľahlivú a lacnú pomôcku na samo masáž chodidiel vyrobiť tak, že do plateného vrecka primeraných rozmerov vložíte okrúhle riečne kamienky s priemerom 1,5 až 3 cm. Pravidelné šliapanie naboso, po takejto podložke, napr. v kúpeľni pri čistení zubov či  česaní, do určitej miery napodobňuje podmienky akým je chodidlo bez obuvi vystavené pri prirodzenej chôdzi v teréne.

Rovnako ako pri iných metódach reflexnej terapie, aj u chodidiel platí, že ak máme zdravotný problém, stáva sa príslušná časť nohy, kam sa  tento problém „premieta,“ citlivou na tlak. Určité miesto na nohe môže byť „z ničoho nič“ na zatlačenie spontánne bolestivé.

mapa_reflexne_zony_chodidla

Jedna z viacerých známych máp reflexných zón na chodidlách.

Ak za tým nebolo mechanické poškodenie, spravidla je to spôsob, ako nám naše telo dáva najavo, čo nie je v poriadku.

Významné uplatnenie má ošetrovanie reflexných zón pri dlhodobých, chronických chorobách. Často umožňuje naštartovať liečbu aj tam, kde podávanie bežných liekov nevedie k očakávanému výsledku. V takom prípade však už iba zo svojpomocou spravidla nevystačíte. Najlepšie je navštíviť pracovisko, kde sa reflexnej masáži chodidla venujú profesionálne.

V Gnostik centre vám  okrem presnej lokalizácie oblastí ktoré treba masírovať, môžem poskytnúť  i ďalšie užitočné  rady.