Vysoký či nízky krvný tlak – čo robiť aj ako správne merať?

Vysoky_krvny_tlak_Ako_spravne_merat_tlak

Ako upraviť vysoký či nízky  krvný tlak? Meriate si tlak správne?

Liečenie vysokého krvného tlaku lekári ešte v 40 – 50 rokoch minulého storočia podceňovali. Dnes prevláda opačný extrém. Doktori sa vám budú snažiť nasadiť tabletky často už po jednorazovom nameraní hodnôt, ktoré sa čo i len mierne odlišujú  od propagovanej „dogmy“ 120/80. Samozrejme, aj farma firmy potrebujú z niečoho žiť a okolo „tabletiek na tlak,“ sa točí miliardový biznis…

O vysokom tlaku sa tvrdí, že je tichý zabijak. Dlhšiu dobu sa pri ňom môžete cítiť ešte relatívne dobre.  Nemusia byť, až na prípady extrémne zvýšeného tlaku, nijaké varovné príznaky. Ak sa však nerieši, vedie k vážnemu, často smrťou končiacemu poškodeniu organizmu. Dlhodobo zvýšený krvný tlak nie je spravidla ochorenie samo o sebe. Je podobne ako horúčka, len príznak, že sa s telom deje niečo, na čo by sme si mali dať pozor. Pretože v prevažnej väčšine prípadov  ho zapríčiňuje náš spôsob života, právom sa radí k tzv. civilizačným ochoreniam.

Tlak krvi je veličina, ktorá sa aj u zdravého človeka mení v závislosti na fyzickej námahe, psychickom stave, emóciách, strese, konzumácii alkoholických nápojov, kofeínu a mnohých ďalších faktoroch. Nemáme teda stále rovnaký krvný tlak.

Ako správne merať krvný tlak?

Aby meranie hodnôt krvného tlaku malo zmysel, je potrebné zabezpečiť pri meraní zhodné podmienky. Podľa doporučení WHO, (Svetová zdravotnícka organizácia,) by sa tlak krvi mal vždy merať až po 15-20 minútach pokojného sedenia alebo ležania, zakaždým v rovnakej polohe, a na pravej ruke. Ak by ste ho merali na ľavej, hodnoty by mohli byť skreslené.

Vyhnite sa lacným tlakomerom na zápästie. Radšej použite klasický tlakomer, na rameno. Dôležitá je správna veľkosť manžety tlakomera. Ak máte príliš silnú, alebo naopak tenkú ruku a použijete nevhodnú manžetu, tiež dostanete nesprávne hodnoty.

Tlak u lekára sa môže často výrazne líšiť od toho, čo nameriate doma, v kľude.  U doktora býva vyšší. Nie, že by tam tlak merali nejako odbornejšie. Často je opak pravdou, a meranie krvného tlaku sa v ambulancii „odflákne.“ Návštevu lekára vnímame, aj keď možno podvedome, ako stresujúci faktor. Dlho sedíte v čakárni, zrazu vás zavolajú, musíte vstať, (meníte polohu), a po krátkom rozhovore, alebo niekedy aj hneď po príchode do ambulancie, vám idú merať tlak… Nemáte kedy sa prispôsobiť a upokojiť, robia vám aj iné vyšetrovacie úkony, lekára stále vnímame ako autoritu… Niektorí ľudia sú na tieto vplyvy zvlášť citliví, vraví sa tomu i „syndróm bieleho plášťa“.

O chorobnej hypertenzii, teda stave, ktorý treba naozaj riešiť sa dá hovoriť až potom, keď sa pri opakovanom meraní najmenej 3 x po sebe, s odstupom pár dní, nameria vždy hodnota nad 140/90.  Aj v pokoji, doma, po 20 minútach klidného sedenia či ležania, ktoré každému z meraní predchádzalo.

Ak si meriate tlak poležiačky, nachystajte si tlakomer tak, aby ste nemuseli vstávať, alebo sa posadiť pri meraní. To platí aj vtedy, ak si zvyknete merať tlak ráno, po prebudení.

Uvedomte si, že ste v noci niekoľko hodín ležali.  Cievny systém sa tomu prispôsobil.  Ak sa postavíte alebo posadíte aby ste si dali na ruku tlakomer, vaše srdce je nútené zvýšiť výkon, aby sa s novou polohou tela vysporiadalo. Zvlášť u starších ľudí a v prípade nadváhy nie je obehový systém natoľko flexibilný, aby sa novou situáciou okamžite vyrovnal.  Výsledkom sú zasa nepravdivé hodnoty…

Hodnotu krvného tlaku, či už systolického, – horného, alebo diastolického, – dolného, treba vždy posudzovať aj vo vzťahu k pulzu, teda počtu úderov srdca za minútu. Moderné automatické tlakomery už hodnotu pulzu ukazujú.

Mimochodom, viete o tom, že jedným z príznakov ako možno rozoznať akútny infarkt srdca je okrem nevoľnosti, alebo bolesti na hrudi aj to, ak je horný, teda systolický tlak pod 100 u osoby, ktorá mávala predtým horný tlak vždy väčší? Systolický tlak je to prvé, vyššie číslo, ktoré ukazuje tlakomer.

Čo robiť pri zvýšenom krvnom tlaku?

Predovšetkým sa snažiť nájsť a odstrániť príčinu ktorá takýto stav vyvoláva.

Nie je pravda, čo sa píše v populárnych časopisoch o zdraví, alebo čo sa môžete dočítať i na internete, že v  90% hypertenzie je príčina neznáma. V skutočnosti tým doktori priznávajú, že len u každého 10 človeka s vysokým tlakom vedia nájsť nejakú objektívnu organickú zmenu. Čo potom liečia u tých zvyšných 90% ľudí?  Ľahšie je predpísať tabletky než učiť pacientov správnej životospráve, alebo ako sa uvoľniť a relaxovať…  Nepoznám veľa prípadov z praxe, že by sa po dôvode vysokého tlaku v ambulanciách našich lekárov, – až na výnimky, cielene pátralo. Zistia vám zvýšený tlak, – možno len na základe jedného, dvoch meraní, – pri ktorých môžete byť v strese, a hneď vám aj nasadia „liečbu,“ vo forme chemikálií, ktoré máte brať najlepšie do konca života, aby vám tlak umelo znížili.

Najčastejšia vyvolávajúca príčina – psychika a náš životný štýl, tak zastáva nepovšimnutá.  Vysoký tlak môže byť spôsobený aj cievnymi alebo hormonálnymi zmenami, v dôsledku nesprávnej životosprávy, – hlavne nadváha, fajčenie a nadmerné solenie, – ale aj psychickými faktormi, ako je dlhodobý stres, strach, úzkosť a rozčuľovanie.  Môže za ním byť aj  ochorenie srdca, preto je vhodné, ak aby sa k zvýšenému krvnému tlaku vyjadril i kardiológ,  pečene alebo obličiek. (Dlhodobo neriešený vysoký tlak zasa vedie k poškodeniu srdca aj ľadvín.) K prehliadaným príčinám možno pridať aj blokády chrbtice, hlavne v krčnej a hrudnej oblasti. Častý je nedostatok minerálov, magnézia a draslíka. 

Čo môžete urobiť sami?

Nenechajte sa odbiť len tabletkami na tlak. Trvajte, ak je to potrebné, na ďalších vyšetreniach u kardiológa, odborníka na cievy, alebo iného odborného lekára, aby sa príčina vysokého krvného tlaku objasnila. Ak sa nenájde organicky podmienený dôvod, treba sa zamerať na psychickú sféru  aj životosprávu.

V prípade, že máte nadváhu alebo fajčíte,  je to varovný signál, že je najvyšší čas zmeniť a zlepšiť doterajší spôsob života…

U nadváhy nezriedka platí, že zníženie hmotnosti o každých 5 kg, vedie k úprave krvného tlaku až o 10 dielov stupnice. Samozrejmosťou by mal byť vynechanie nadmerného príjmu soli, vôbec nefajčiť, a primeraný pohyb. Pravidelné dlhšie prechádzky v prírode, turistika alebo rekreačné bicyklovanie, majú okrem posilnenia srdcovocievneho systému aj potenciál upokojiť myseľ a zmierniť stres.

Nezaškodí dopĺňať magnézium a draslík. Magnézium však treba brať dlhodobo, aspoň 3 mesiace, a v množstve 5 mg čistého magnézia na kilogram telesnej hmotnosti denne. Ak vážite 80 kg, mali by ste každý deň brať najmenej 400 mg čistého magnézia. Upozorňujem, že niektoré prípravky s magnéziom ktoré sa bežne dajú kúpiť v lekárni, majú v skutočnosti obsah magnézia v 1 tablete len okolo 50 mg, aj keď sa jedná o 500 mg tabletku. Nezaškodí pozorne si prečítať zloženie. Vyhnite sa šumivým tabletám a multivitamínovým doplnkom.  Tie zbytočne zaťažujú ľadviny a látky v nich sú často vo forme, ktorá nezaručuje ich dobré vstrebanie a biologickú využiteľnosť.

Draslík sa prirodzene vyskytuje v banánoch , zemiakoch, fazuli či pistáciách. Dobré služby urobí horká čokoláda z vysokým obsahom kakaa – nad 85%. Pozor však na kalorickú hodnotu. Pri ľahkých formách hypertenzie pomôžu bylinky, medvedí cesnak, vhodné  čaje na vysoký tlak dostanete bežne aj v lekárni. Ak pijete kávu, nahraďte ju radšej zeleným či bylinkovým čajom.

Nevyhnutné je naučiť sa zvládať a redukovať stres. Môžete začať tým, že si doprajete viackrát za deň niekoľko minút, počas ktorých nebudete robiť nič iné,  iba popíjať a vychutnávať si kvalitný zelený, medovkový alebo voňavý bylinkový čajík…  🙂 Viem, ľudia čo sú zvyknutí byť neustále „v jednom kole“, sa to musia najskôr naučiť…

Nízky krvný tlak.

Je častejší u žien. Nie je považovaný za chorobu v klasickom slova zmysle. Aj keď môže život niekedy znepríjemniť.  „Mžiky“ pred očami pri vstávaní z predklonu,  postele alebo zo stoličky, niekedy únava alebo čudné pocity ako pri opitosti  – závrate… Štatisticky sa však ľudia z nízkym tlakom dožívajú vyššieho veku ako zvyšok populácie.  Niektorí ľudia s nízkym krvným tlakom pociťujú občas aj zrýchlenú činnosť, alebo búšenie, srdca. Býva spôsobné tým, že sa srdce snaží vykompenzovať nízky tlak zvýšením svojej činnosti.

Ako si pomôcť pri nízkom tlaku?

Pomáha pitie dostatočného objemu tekutín, šport,  otužovanie, striedavé kúpele či sprchovanie celého tela striedavo horúcou a chladnejšou vodou.

Ak trpíte nízkym tlakom, vynechajte v jedálničku  müsli, ovsené vločky, aj potraviny s vysokým obsahom draslíka. Čaj nechajte lúhovať len krátko, maximálne 2 minúty.  Premasírujte si viackrát za deň ušné lalôčiky a silnejším tlakom postláčajte konce prstov na rukách. Reflexne to pomôže zlepšiť prekrvenie mozgu. Niektorým zaberá aj trik s prekrížením nôh postojačky. Už samotné prekríženie vraj zvýši hodnotu tlaku o 10 až 15 dielikov stupnice.

A čo keď krvný tlak skáče? Raz je vysoký inokedy zasa nízky?

Nuž, ak tento stav nie je spôsobený organickou príčinou, – a to je našťastie,  naozaj len zriedka, – znova platí, že v prevažnej väčšine prípadov sú na vine psychické faktory, „nervy.“ Niekedy sa tak môže prejavovať  aj nedostatok minerálov a stopových prvkov, častejšie však vedomá ale aj neuvedomovaná úzkosť, tzv. „larvovaná“ depresia, alebo podvedomé záchvaty paniky.

Reflexná terapia môže pri normalizácii krvného tlaku urobiť dobrú službu, pretože pomáha harmonizovať organizmus a stabilizovať nervový systém. Bolestivé body alebo reflexné plôšky zasa ukážu prípadné organické zmeny, ktoré treba pre nápravu  takéhoto stavu liečiť. Ide o dlhodobejšiu záležitosť, ktorá si vyžaduje ochotu aktívne spolupracovať  a zmeniť  niektoré  zabehnuté návyky na  strane pacienta.

Ak je klient ochotný spolupracovať,  sú výsledky dobré. Je dokonca možné postupne chemické lieky na tlak vysadiť, lebo ak nedošlo k nevratnej organickej zmene,  už nebudú potrebné.

Marián Kováčik

Comments

comments